Sale house and calculator

Podatek od nieruchomości w 2016 roku. Sprawdź, co się zmieniło.

Nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2016. Zmiany, które wprowadza, dotyczą zarówno zwykłych podatników, jak i przedsiębiorców. Z racji tego, że wpłyną one na wysokość obciążeń podatkowych, dobrze jest dowiedzieć się , co się zmieniło.

Podatek za klatkę schodową i garaż

Do tej pory korytarze i klatki schodowe w budynkach wielolokalowych z reguły nie były opodatkowane, na czym oczywiście tracił fiskus. Od nowego roku to się jednak zmieni i współwłaściciele zapłacą podatek od części wspólnych. Zmiany te dotyczą zarówno właścicieli mieszkań w blokach i kamienicach, jak i właścicieli lokali w budynkach komercyjnych.

JEŻELI MASZ PROBLEM Z WYPEŁNIENIEM DEKLARACJI 

 

Najbardziej niekorzystne będzie to jednak dla przedsiębiorców, którzy mają swoje lokale w galeriach handlowych ponieważ tam części wspólne stanowią największy procent całej nieruchomości, co oznacza, że to oni będą musieli zapłacić fiskusowi najwięcej.

W znowelizowanej ustawie pojawiają się również takie zmiany, które powinny cieszyć. Skorzystają na nich na pewno właściciele miejsc parkingowych w garażach podziemnych, ponieważ nie będą już ponosić solidarnej odpowiedzialności za cały parking. Co to oznacza? Będą zobowiązani do zapłacenia fiskusowi podatku wyłącznie od powierzchni swojego miejsca postojowego, a nie jak dotychczas od powierzchni całego garażu.

Koniec z płaceniem najniższych stawek na raty

Nowelizacja wprowadza również nowe zasady rozkładania podatku na raty, ograniczając tę możliwość tylko do należności przekraczających kwotę 100,50 zł. Zmiana ta dotyczy zarówno zwykłych podatników, jaki i przedsiębiorców. W przypadku tych pierwszych płatność trzeba będzie uregulować do 15 marca, czyli w tym terminie, w którym do tej pory trzeba było zapłacić pierwszą ratę. W przypadku wyższego podatku można będzie jednak nadal rozłożyć podatek na raty, a terminy płatności będą takie same jak do tej pory, tj. 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Zmiany te mają uprościć procedury administracyjne i obniżyć kwoty podatku, co na pewno jest bardzo korzystne, dlatego trzeba je ocenić pozytywnie. Niestety, mogą one być niekorzystne dla ludzi starszych, dla których nawet 100 zł do zapłaty na raz może być znacznym obciążeniem finansowym..

Nie można także nie wspomnieć o jeszcze jednej pozytywnej zmianie od nowego roku fiskus nie pobierze podatku od nieruchomości, jeśli jego kwota będzie niższa niż koszty wysyłki (teraz jest to 6,10 zł). Dobrze, że wprowadzono taką zmianę, ponieważ dotychczas miały miejsce różne absurdalne sytuacje, kiedy to organy podatkowe musiały jeszcze dopłacać do zwracanego podatku, bo koszty administracyjne i pocztowe przewyższały jego wartość.

Konkludując, można pokusić się o ocenę, że nowelizacja przyniesie i korzystne, i mniej korzystne zmiany. Należy się z nimi koniecznie zapoznać, ponieważ ich nieznajomość nie zwalnia nas z obowiązku podatkowego.